fbpx
Ajakiri JooksjaRattasport

Uus Jooksja ilmunud: juuninumbri kaanestaar on Tanel Kangert

2 minutit lugemist

Jooksja juuninumbri tõmbab käima Tanel Kangert. Kuu aega tagasi Itaalia velotuuril rängalt kukkunud 30-aastane profijalgrattur näeb välja nagu sõjatulest naauntitledsnu – vasak küünarliiges on lahases ja ripub sidemega üle õla, ka tema parem õlg paraneb vigastusest. Kangert on säilitanud aga meelekindluse, et tulla pärast tervenemist veel tugevamana tippu tagasi.

Vennad Margus ja Lauri Luik peavad titaanlikku heitlust, et meelitada noori rohkem liikuma. Tallinna Kristiine gümnaasiumis kehalise kasvatuse õpetaja ametit pidav Margus Luik ja Eesti Koolispordi Liitu juhtiv Riigikogu liige Lauri Luik ise said Haapsalus sirgudes tugeva spordiimpulsi.

Kuidas lapsed liikumist lustivad ja mängurõõmu naudivad, seda jälgisime kergejõustikutreener Epp Maasiku tunnis.

Kevadel meie paremad staierid nii Viljandi järvejooksul kui ka Tartu jooksumaratonil seljataha jätnud Ibrahim Mukunga elab kodumaal Keenias kasinat elu, harjutab koos maailmaklassi meestega ja unistab säravatest saavutustest.

Jooksuprofessor Ants Nurmekivi käsitleb jooksuharjutuste olulisust jooksutehnika õppimisel. Laitmatu jooksuoskuse vajalikkust rõhutab ka Tartu ülikooli akadeemilise spordiklubi treener Harry Lemberg, kes analüüsib kiiruslike võimete arendamist.

Võistlushooaja ettevalmistuse kohta jagavad tarkuseteri Urmas Randma Treeningpartnerist, Einar Kaigas Jooksupartnerist ja Riho Ment Täppsportlastest. Triatlonitreener Jüri Käen selgitab, kuidas mitme alaga tegelemine vastupidavustreeningutel säästab jalgu ja pakub häid emotsioone.

Ajaloorubriigis on luubi all tunnustatud treenerid. 70-aastane Endel Pärn oli Saaremaalt pärit Tiidrek Nurme esimene juhendaja, nüüd treenivad tema näpunäidete järgi Liina Tšernov, Kaur Kivistik ja Andi Noot. Ants Nurmekivi meenutab, kui olulise panuse on kestusjooksu treeningufilosoofia arengusse andnud uusmeremaalane Arthur Lydiard, kelle sünnist möödub 6. juulil 100 aastat.

Esimese eestlasena täispikas triatlonis kaheksa tunni piiri alistanud Kirill Kotšegarov jahib pääset maailmameistrivõistlustele Hawaiile. Mis põhimõtete järgi peaksid harjutama noored triatleetid, seda tutvustab treener Karel Viigipuu.

Suur suvi on käes ja paras aeg on asendada basseinis ujumine avaveekogus harjutamisega. Tippujuja ja ujumisõpetaja Merle Liivand annab nõu, mida peaks avavees ujumisel silmas pidama, et endale mitte liiga teha ja see hästi mõjuks. Füsiterapeut ja suusamees Peeter Kümmel selgitab kinesioteibi raviomadusi.

Väikest juubelit tähistab Tartu Rattamaraton. Sõlmpunkte populaarse rahvaspordiürituse arenguteel meenutavad peakorraldaja Indrek Kelk ning ratturid Alges Maasikmets ja Caspar Austa.

Liikuma inspireerib USA-s Eesti korvpalliajalugu teinud 20-aastane Maik-Kalev Kotsar, kes teab, et talent loob vaid eelduse tippu jõudmiseks, lõpptulemuse määrab alati töökus. Üksinda harjutamise lummust ülistab ajakirjanik Priit Pullerits, seevastu Sparta spordiseltsi harrastusjooksjad vaimustuvad ühistreeningutest.

Oma jooksuelamusi kirjeldavad Saksamaa maratonirekordi omanik Arne Gabius, Eesti laskesuusatamise koondise treener Indrek Tobreluts, meie kõigi aegade parim tõkkesprinter Mirjam Lehismets ja võidukas seenior Arnold Schmidt. Contra kutsub aga osalema Võrumaa pikamaajooksusarjas.

Kas tuleks muuta maksumaksja raha eest ehitatud staadionide kasutamise korda, selle üle arutlevad olümpiavõitja Erki Nool, treenerid ja harrastussportlased. Rubriigis Tšempioni eine tutvustab taimetoidu menüüd Kaarel Sisask.

Avaldame ülevaated Narva Energiajooksult ja Selveri Rapla Suurjooksult. Reisimuljeid on Keeniast, Jaapanist ja Rootsist ning rattateekonnalt Helsingist Tallinna. Tunneme huvi, kuidas politseinikud kehalist vormi parandavad, miks Saskia Alusalu rulluisutab ja kas ka golfi võib pidada vastupidavusalaks. Soovitusi pakume maaneeratta ja spordikellade valikuks.