Boost Yourself #minavalinliikumise

Johannes Erm: “Uhke tunne oli Tokyo olümpial võistelda!”

3 minutit lugemist

Sel aastal on Boost Yourselfil fookuses sportimine, selle teemaga seoses oleme ellu kutsunud aasta suurima kampaania „Mina valin liikumise“. Igal nädalal intervjueerime erilisi ja põnevaid spordialade eestvedajaid. Meie seekordne vestluskaaslane on kümnevõistleja Johannes Erm.

Väiksena oli energiline

Johannes Erm meenutab, et väikse poisina oli ta väga energiline ning ei suutnud kuidagi  paigal püsida, mistõttu paljud spordiklubid teda trenni ei võtnud. Üks klubidest, mis siiski võttis, oli jalgpalliklubi FC Flora. „Seal kutsuti mind Duracelli jäneseks, sest ajasin kogu mängu palli taga, isegi siis, kui seda polnud vaja teha,” naerab noormees. Praegusel kergejõustiklasel enam tugevat suhet jalgpalliga pole. „Käisin natuke aega tagasi USAs ühte jalgpallimängu vaatamas, see oli lahe, kuid otseselt jalgpalliga ma kursis pole,” ütleb ta. Tee kümnevõistluseni leidis Erm kergejõustikutrenni minnes, kus keskenduti mitmele erinevale alale. „Tahtsin olla teistest parem ning harjutasin kõiki alasid. Lõpuks ei suutnud ma ära otsustada, milline nendest mulle kõige rohkem meeldib ning jäin kümnevõistluse juurde,” tõdeb Johannes Erm.

Oma keha tuleb osata tunnetada

Kui Erm oli umbes 16-aastane, ei olnud ta veel õppinud oma keha tunnetama ning osales vigastatuna võistlustel, kus ta end tagasi ei hoidnud. Niiviisi tegutsedes vigastas poiss oma kubet ning ei saanud päris mitu kuud trenni teha. „Tuleb õppida võimalikult varakult oma keha tunnetama, sest nii saab hoida palju vigastusi ära. Õigel ajal natukene tagasi tõmbamine on pikas perspektiivis kordades kasulikum,” tõdeb sportlane.

Nüüd õpib ja treenib USAs

Johannes Erm suundus 2017. aastal pärast gümnaasiumi lõpetamist Eestis USAsse ülikooli õppima ning treenima. Ermi sõnul on sealsed õppimise ja spordi ühendamise võimalused kõige paremad. Samuti on sealne kliima soodsam vigastuste ärahoidmiseks. Kui Erm treenis veel Eestis, pidi ta eraldi käima sooja kliimaga riikides laagrites, näiteks Hispaanias, Itaalias ja Lõuna-Aafrikas. Ermi sõnul ei muutunud USAsse minnes tema treeningmahud, küll aga muutus treeningstiil. „USAs keskendume rohkem vastupidavusele ja võimsusele ning treeningud on kiiremad, efektiivsemad ja rohkem läbi mõeldud,” ütleb Erm. Iga treening- ja puhkepäev on sportlase nädalakavas paika sätitud ja iga neljas treeningnädal on kergem, et keha jõuaks ka puhata.

Tee trennist võistlus

Võistlustel viibides tuleb sportlastel tahes-tahtmata võistlusnärv sisse. „Mulle meeldib närvi minna, see on hea asi “ tunnistab Johannes Erm ja ütleb, et võistlustel tõmbub ta endasse ning sageli ei saa arugi, et on närvis, kuid enda keha reaktsioonidest saab ta aru, et midagi on teistmoodi. Näiteks higistab ta siis rohkem. Võistlusnärvi saab treenida, et see oleks rohkem kontrolli all. Trennis on Erm on mõnikord öelnud treenerile, et ta tõukab kuuli x kaugusele ning kui see tal õnnestub, ostab treener talle jäätise, kui mitte, ostab Erm selle hoopis ise treenerile. „Niimoodi saab ka trennist võistluse teha ning närve ja keskendumisvõimet parandada,” tõdeb sportlane.

Olümpial hüppas kõrgust „vale” jalaga

Tänavu talvel vigastas Erm oma pöida, mis lõi sportlase treeningplaani segamini ning kuni päris viimase hetkeni ei teadnud ta, kas saab üldse Tokyo olümpial võistelda. Sellest hoolimata jõudis Erm olümpiale ning lõpetas eestlastest kümnevõistlejatest parima tulemusega. „Jäin tulemusega väga rahule ja nautisin võistlust, staadion oli suur ja võimas ning mul oli uhke tunne võistelda,” ütleb kergejõustiklane. Kuna Ermi talvine vigastus oli vasakus jalas, pidi ta kõrgust hüppama hoopis parema jalga, mis oli tema jaoks uudne. „Hüppasin 4 cm alla oma rekordi, mis on super tulemus, arvestades olusid,” rõõmustas noormees.

Kogu intervjuud Johannes Ermiga saate järele kuulata Boost Yourselfi Facebooki lehelt. Boost Yourself on tervisliku elu saadik, meie teame, et täisväärtusliku elu kolm kuldset reeglit on tasakaalukas toitumine, hoidev kogukond ja järjepidev liikumine. Aastal 2021 on fookuses liikumine! Kampaaniat #minavalinliikumise toetab Boost Yourselfi Training tervisetoodete spordisari. See on mõeldud kõigile, keda ühendab armastus spordi vastu – köielkõndijast profiratturini!

Vaata kõiki täispikki videointervjuusid aasta läbi Boost Yourselfi kodulehelt.

Tekst: Boost Yourself