JooksminePERSOONID

Janek Kukk: sporti ei saa peale sundida!

3 minutit lugemist
Janek Kukk pärast 2016. aasta Berliini maratoni lõpetamist, tasuks medal ja isiklik rekord 3:42.42.
Janek Kukk pärast 2016. aasta Berliini maratoni lõpetamist, tasuks medal ja isiklik rekord 3:42.42.

Janek Kukk pärast 2016. aasta Berliini maratoni lõpetamist, tasuks medal ja isiklik rekord 3:42.42.

Janek Kukk on harrastussportlane, kes tegeleb meelsasti paljude aladega – jooksmisest ja jalgrattasõidust golfi ning purjelauasõiduni. Tema sõnul peab spordihobi tärkama inimeses endas, kedagi ei saa sundida liikuma.

„See on ikka iga inimese enda asi, kuidas ja mida ta teha tahab. Kõige olulisem on, et tegevus rahuldust pakub ja hea enesetunde tekitab,” ütleb 49-aastane Janek Kukk.

Ta rääkis, et on näinud rahvaspordiüritustel osalejaid, kes koha eest esimese tuhande lõpus on valmis teineteisele kätega kallale kargama, rääkimata vastastikustest solvangutest ja sõimust.

„Kuhu jääb rõõm sellest, et sain hakkama? Kuhu jääb rahulolu tervislikult veedetud päevast? Pärast niisugust vaatepilti ei kipu ma enam eriti suurtel rattaüritustel osalema,” lausus ta.

Janek on sporti armastanud lapsepõlvest saadik, aga samas pole ta enda sõnul kunagi olnud piisavalt püsiv, et ühe alaga pikemalt tegeleda.

„Jooksmisega puutusin esimest korda tõsisemalt kokku kaheksa-aastaselt. Võsul suvitades varastati mult jalgratas ja pidin kogu suve rattaga sõitnud sõpradele lihtsalt järele jooksma. Kui sügisel koolis pidi jooksma, olid mu tulemused muljet avaldavad,” meenutas Janek üht kurbkoomilist seika.

Hiljem lisandusid tema ellu murdmaasuusatamine ja mäesuusatamine, seejärel riburada rattasõit, purjelauasõit, motokross, orienteerumine. Üks põhitreeninguid on alati olnud jooksmine.

Kehaline pingutus annab häid emotsioone

Kukk ei oskagi enam kujutada ette päeva ilma hommikujooksuta. Lemmikalade sekka pani ta ka purjelauasõidu ja orienteerumise, millega tegelemine annab mehele tohutu vabadustunde ja hingerahu. Ent samamoodi hästi mõjub pikk päev suusarajal või rattasadulas.

Janek osaleb aeg-ajalt rahvaspordiüritustel. Lemmikute seas on spordiklubi Stamina korraldatav järvejooksude sari, Tartu jooksumaraton Otepäält Elvasse ja Rakvere Ööjooks. Põhienergia on viimastel aastatel võtnud seiklusspordi sari X-dream, kus Briketipoisid Janekiga eesotsas on kolmel aastal järjest võitnud B-raja võistluse.

Kehaliste võimete arendamise eest võlgneb Janek tänu treener Urmas Randmale ja tema juhitud klubile Treeningpartner.

Rääkides üldiselt oma suurimatest saavutustest, jäi Janek mõttesse: „Võiks ju arvata, et need peaks olema seotud suurte saavutuste, au ja kuulsusega, aga päris nii see pole. Sportimisel ja headel emotsioonidel on minu jaoks otsene seos, see on ka põhjus, miks spordiga tegelen. Parimad emotsioonid jäävad ikka pikkade soorituste ja väikeste eneseületamiste valdkonda.”

Põhikooli viimases klassis õppides murdis Janek mäesuusatades jalaluu. Õnneks on see olnud ka ainus tõsisem vigastus. Väiksematest traumadest on füsioterapeut Georg Laasik aidanud mehel kiiresti jagu saada.

Treeningutel nähtu põhjal arvas Janek, et inimesed tegelevad spordi ja aktiivse liikumisega aasta-aastalt rohkem.

„Vaadake, kui palju on eri võimalusi ja kohti, harrastada saab paljusid alasid. Pirita mets, kus sageli jooksen, rattaga sõidan ja suusatan, kihab sportivatest ja liikuvatest inimestest nii suvel kui ka talvel,” sõnas ta.

Oluline on sporti ja sportlasi toetada

Väga oluliseks peab Janek spordi, eriti noortespordi, toetamist.

„See on minu arvates meie noore riigi jaoks väga tähtis,” lausus ettevõtja ja lisas: „Olen toetanud sportlasi ja spordiklubisid jõudumööda alates Eesti Vabariigi algusaastatest, näiteks 1990. aastate alguses maadlejat Valeri Nikitinit ja treenerit Ants Nisu. Sel sajandil oleme ettevõttega mitme aasta jooksul toetanud taas Eesti parimaks kergejõustiklaseks valitud Ksenja Baltat, noori purjelaudureid ja motokrossisõitjaid. Samuti oleme pannud õla alla kiiruisutaja Saskia Alusalu ning orienteerujate Mattis Jaama ja Kristjan Linnuse püüdlustele.”

Muidugi on Janeki jaoks oluline toetada Treeningpartneri jooksjaid, näiteks Kaisa Kukke, aga ka teisi klubi liikmeid.

Lisalugu

Treeningpartneri ja Briketipoiste koostöö

Klubi Treeningpartner treener Urmas Randma ütles, et Janek Kukk annab töösse suhtumisega kaaslastele eeskuju.

„Janek Kukk on Treeningpartneri Pirita jooksurühmas harjutanud viis aastat, sama kaua on kestnud Janeki ja Briketipoiste sponsorlus meie väikesele klubile,” lausus Randma. „Hindan mõlemat tegurit väga kõrgelt. Janeki spordimehe hing ja töösse suhtumine on kaaslastele suur eeskuju. Mees, kes kunagi ei anna kergelt alla.”

Randma pidas oluliseks, et Janek toob trennidesse elurõõmu ja särtsu, on hea huumorisoonega. „Oskab nii kiita kui ka laita, mis on väärt omadus, sest innustab endast parimat andma nii klubi sportlasi kui ka treenerit. Otsekohene ja ausa ütlemisega mees, kellelt on vajadusel hea objektiivset nõu küsida. Mõnikord on see kulla hinnaga,” sõnas treener.

Randma rääkis, et Janek on aastate jooksul toetanud paljusid sportlasi ja spordiüritusi. „See näitab, et mehel on süda õiges kohas,” lisas ta.

Treener tõdes, et Treeningpartneri ja Briketipoiste koostöö on toiminud suurepäraselt. „Olen Janekile koostöö eest väga tänulik. Tähtsaimaks ei pea ma aga materiaalset tuge, vaid tema lojaalsust klubile ja vaimset tuge. Selliseid mehi palju ei ole!” ütles ta.

tekst: Gerli Ramler
Lugu ilmus ajakirjas Jooksja nr 6(64).