Jooksmine

Tartu Jooksumaratoni võitis Ibrahim Mukunga, Ülari Kais teine

2 minutit lugemist
Ibrahim Mukunga Tartu jooksumaratoni finišis. Foto: Tarmo Haud

Keenialane Ibrahim Mukunga Wachira näitas täna 34. Tartu Jooksumaratonil suviselt sooja 23-kraadise lõõskava päikese all meeletut üleolekut, kui edestas järgmisi rohkem kui kuue minutiga. Ülari Kais oli teine ja Raivo Alla kolmas.

Pressikonverentsil traditsiooniliselt napisõnaliseks jäänud Mukunga kiitis rada ja korraldust ning sõnas, et läks stardist alates selgelt võidumõtetega. Keenialane rebis konkurentidest lahti juba esimese 300 meetriga ning esimeses Kirikuküla teeninduspunktis (5,3 km) oli vahe üle minuti. Mukunga jõudis lõpuks finišisse ajaga 1:13.30, mis tulenevalt sellest, et tänavu joosti 120 meetrit lühema ja pisut muudetud raja peal, hakkab edaspidi tähistama ka uut Tartu Jooksumaratoni rajarekordit.

„Lootus oli kohe algul teise koha peale joosta,“ sõnas kolmandana lõpetanud Raivo Alla pärast võistlust. Alla saigi koos Ülari Kaisiga eest ära ning nende kahe vahel selguski teise-kolmanda koha saatus ning ühtlasi parima eestlase tulemus 34. Tartu Jooksumaratonilt.

„Kuidagi suutsin ennast Raivole järgi hoida. Kui lõputõusud algasid, siis tundsin, et Raivo on tõusudel natuke aeglane. Viimasel kolmel kilomeetril läksin ise ette ja tuli väike vahe sisse,“ sõnas ajaga 1:19.47 teisena lõpetanud Ülari Kais. “Uskusin et ideaalis võin kolme hulka joosta. Jooks kujunes kannatamiseks. Algtempo sai natuke kiire, aga siis juba jooks käis ja valikut polnud,” lisas ta.

Raivo Alla aeg kolmandana oli 1:20.00. Nii Alla kui ka Kais ütlesid, et jooksu tegi tavapärasest raskemaks ühelt poolt tavatult soe kevadilm ja teisalt uus rajalõik, mis viimased kilomeetrid oluliselt künklikumaks tegid.

Naistest oli parim Kaisa Kukk, kes lõpetas ajaga 1:31.23. Üldarvestuses andis see talle 45. koha „Läksin starti kerge kahtlusega, kuna polnud oma vormis üldse kindel. Hooaja alguse ettevalmistus on vigastuse tõttu olnud lünklik,“ sõnas Kukk, kes nädal tagasi Ümber Viljandi järve jooksul lõpetas oma tulise konkurendi Olga Andrejeva järel kolmandana. Sel korral õnnestus võtta revanš, Andrejeva lõpetas paar minutit hiljem naistest teisena ajaga 1:33.48.

“Pidin kiiresti alustama, Mõtlesin Olga Andrejeva peale, pidin kohe vahe sisse tegema, aga keskosas kustusin päris ära. Lõpus tuli tunne enam-vähem tagasi. Arvestades kuuma ilma ja oma praegust vormi, oli algus ikka liiga kiire,” rääkis Kukk Jooksuportaalile. Keskosas jäi ta üksi ka, mis tegi jooksmise raskeks. Lisaks vaevas Kukke vedelikupuudus ja pulss püsis pidevalt distantsi teises pooles tema jaoks viimases tsoonis. Järgmisel laupäeval lubas ta Eesti Linnajooksude sarja avaetapil Tartu Kevadjooksul kaasa teha, kuid läheb sinna läbimise peale, mitte aega jooksma.

Olga Andrejeva sõnul alustas ta jooksu rahulikult. “Arvestades palava ilma, lasin Kaisal ära joosta lootuses, et saan ta distantsi keskel kätte. Seda ei juhtunud, kuna väsimus lõi mind distantsi keskel ära. Lõpu poole lasin rahulikult, saades aru, et Kaisat enam kätte ei saa ja tagant mind keegi ei ohusta,” lausus Andrejeva Jooksuportaalile. Kolmanda koha sai Maie Kuusik ajaga 1:37.24. Ta möödus pool maad kolmandal kohal jooksnud Grete Tõnnest, kes pidi seekord leppima 4. kohaga.

Kokku läks täna starti 3668 jooksjat ja kepikõndijat. Neist 1939 pikemale 23 km distantsile ja 1729 lühemale 10 km distantsile. Järgmine maraton Tartu Maratoni Kuubiku sarjas on 35. Tartu Rattaralli, mis toimub 29. mail.