KasulikkuTERVIS & TOITUMINE

Hüppeliigese põletikuga hädas jooksjad – mesilase nõelamine aitab

1 minutit lugemist
Mesilane näpitsate vahele ja nii ta raviva nõela jalga suskabki. Foto: Andi Noot
Mesilane näpitsate vahele ja nii ta raviva nõela jalga suskabki. Foto: Andi Noot

Mesilane näpitsate vahele ja nii ta raviva nõela jalga suskabki. Foto: Andi Noot

Jooksjad, kellel on hüppeliigese põletik, saavad abi mesilase nõelamisest. See võte aitab enamike jooksmisega seotud või sellest tingitud põletike vastu, sest suurem osa salve nagu Lioton gel, Diclac jt. on toodetud mesilase mürgi baasil. Need on lahjendatud, aga mesilase nõelamine naturaalne.

Jooksutreener Endel Pärn mäletas, et kui ta noorena Käärikul treeninglaagris harjutas, käisid kettaheitjad Enn Erikson, Kaupo Metsur, Veljo Kuusemäe, käisid otsimas ristikheina pealt mesilasi, võtsid kinni ja torkasid tagumikku. Mehed rebisid kangi pidevalt ja seetõttu vaevasid neid seljahädad. Igapäevane mesilase nõelamine aitas.

Selle nipi on üle võtnud ka keskmaajooksja Andi Noot, kes hüppeliigese põletiku korral USA-s Flagstaffis treeninglaagris harjutades samuti mesilasemürki kasutas. Suvel saab ta mesilasi kodukandist, sest Saaremaal Torgus peab mesilasi jalgpalliguru Aivar Pohlak. „Ükski tohter pole seda ära keelanud. Tegemist on rahvameditsiiniga. Päris põske ei maksa mesilasel lasta nõelata,“ arvas Pärn. Päevaks võtab jala kergelt paiste, aga kui õhtul panna, saab järgmisel päeval jooksma minna. Mitte kõik ei kannata mesilase nõelamist ja seda allergia tõttu.

Veel on jooksjate seas tuntud mumio ehk Kesk-Aasia mäestikust saadav looduslik palsam. Mägipalsami ehk mumioga on Idamaades juba 3000 aastat ravitud peaaegu kõiki haigusi. Mumio on keeruline orgaaniliste ja mineraalainete segu, mis lahustub vees. Teda korjatakse kõrgmägede kivipragudest ja õõnsustest. Täpsemalt saab lugeda mumiost Terviselehest.

JOOKSUPORTAAL