PERSOONID

Helen Veidebaum: Julgus elada südamest

6 minutit lugemist

28-SEP-2016 N-21

Artikkel ilmus ajakirjas Jooksja, oktoober 2016.

Helen Veidebaum on müstiline särav tantsijanna, kes on töötanud aastaid Rahvusooper Estonias. Tänaseks on Helen Tallinna Balletikoolis noorte tantsulootuste juhendaja, töötab ka Pilatese treenerina ja ka Kaie Kõrbi balletistuudios. Nii on ta liikumismaailmas inimesi inspireerinud oma erakordse tunnetuse ja vaimsusega lavalaudadel, õpetajana treeningtundides, kui sügava ja põneva elutarga isiksusena, kauni tabamatu kaunitarina. Heleni peres kasvab poeg Karl-Oskar.

Mis on elu mõte?

Sellele ei saa üheselt vastata, eks nii palju kui on erinevaid elusid, on ka igal elul oma mõte. Oluline on seda oma südames teada ja hoida. Elus tuleb ette hetki, mil mõte oleks justkui kadunud ja ringi hõljub tühjus. Usun, et sellised hetked ei ole tegelikult tühjad, vaid toimub areng uuele tasandile. Elu mõte on elu ise. Ela ja tunne rõõmu igast hetkest, milles viibid. Eks minulgi kipub see aeg ajalt meelest minema ja siis leian end mõttelt, et homme… või siis kui… Tegelikult on oluline just siin ja praegu ja just see, mis on juba olemas.

Mis on Su elu suurim õppetund?

Minu elus on olnud mitmeid õppetunde, milline neist kõige suurem on- ei oskagi öelda. Kindlasti on need mõjutanud minu isiksuse arengut ja kujunemist. Üks neist on kindlasti jõudmine arusaamisele, et kriitika on suur abimees arenguteel ja eksimine hea võimalus õppimiseks. Kui oled asunud otse koolipingist töötandrile, võib tunduda loomulik, et sinu tegemistel hoitakse silm peal ja keegi osutab kohtadele, mis vajaksid parandamist. Hiljem mõistad, et see on suur õnn, kui keegi annab sulle märku, mida ja kuidas parandada võiks. Kriitika on nagu uks, millest läbi minnes võid liikuda uuele tasemele või näha asju/tegevusi uues valguses. Siin kohal olen äärmiselt tänulik kõikidele oma õpetajatele, kellega mul on olnud võimalus oma elus kohtuda ja õnneks leidub ka tänasel päeval minu kõrval nõuandjaid. Minagi tegutsen täna õpetajana nii klassikalise tantsu vallas kui Pilatese instruktorina. Püüan oma õpilasteni viia arusaamist, et olen kõigest suuna näitaja ja võimaluste tutvustaja, valikud peab igaüks ise tegema, mida minu õpetusest endaga võtta ja mida mitte. Muret teeb, et märkan ikka veel enda ümber palju edukultust ja eksimishirmu. Eksimine ei ole läbikukkumine, vaid väärtus, mis õpetab ja aitab edasi. Mulle meeldib kõnekäänd- „Mis halvasti, see uuesti“.

Kas Su elus on olnud teemasid, millest on raske lahti lasta ja kuidas oled seda siiski teinud, jaga palun mõni nipp?

Hirm, selle äratundmine ja sellest lahti laskmine. Ega ma pole hirmust jagu saanud, tegelen sellega ikka ja jälle. Parim abimees on mulle siiani olnud mediteerimine ja enesega sügava kontakti hoidmine.

Sinu sees elab justkui tulesäde, kas jääd kunagi paigale ka või tantsid ka 100 aastaselt?

Ma arvan, et tantsin ka 100 aastaselt, vähemalt hinges tantsin! Sellega on nii, et kui sind on puudutanud tantsujumalanna, siis hakkad iseenesest tantsima, kui miski sind käivitab. Seetõttu tunnen ka vastupandamatut soovi aidata edasi noori inimesi, kes jagavad minuga sama kirge tantsu vastu.

Oled Pilatese treener, palun ava mida Sulle pilates pakub ja mida võiksid teised harrastajad sellest leida?

Pilates on kompleksne treeningsüsteem ja haarab nii keha kui vaimu. Mulle pakub see head võimalust hoida oma keha võimalikult tundliku ja erksana, tõsta energiataset ja keskendumisvõimet. Pilates on suurepärane treening, millega parandada rühiprobleeme ja seeläbi ka oma elukvaliteeti. Igapäevaselt me ei pööra tähelepanu sellele, kuidas kehahoiak mõjutab organismi elutegevust ja liikumismustrit. Pilates on treeningsüsteem, mis tugevdab tugilihaseid ja parandab hingamisharjumusi, see võimaldab parandada keskendumisvõimet, koordinatsiooni ja muuta liikumist optimaalsemaks.

Mida annab Sulle töö lastega?

Mäletan selgelt ennast lapsena ja kuidas põlesin soovist tantsida. Tunnen suurt rõõmu, et saan täna julgustada, toetada ja arendada samasuguse sädemega lapsi ja noori. Annan suurima heameelega edasi kogemusi ja oskusi, mida olen tantsijana omandanud, et väikesed unistused saaksid suureks.

Kuuldavasti oled leidnud viisi, kuidas jääda igavesti nooreks, kas palun avad seda lugejatega?

Ajahamba vastu tegelikult ei saa ikkagi keegi ja minulgi pole mingit imenippi. Siiski olen märganud, et inimesed, kes liiguvad palju, näevad nooremad välja. See pole ka imekspandav, sest palju liikudes on lihased toonuses, ainevahetus ja verevarustus aktiivne. Kindlasti on olulisel kohal ka piisav vedeliku tarbimine, et niisutada keha ja hingamine.

Mida Sulle professionaalne tantsijatee pakkus, mis on Sinu jaoks tagantjärele eredamad hetked?

Olen palju mõelnud selle üle kas ja milleks on vaja tantsu ja tantsuteatrit. See on kaduv kunstiliik, mida ei saa katsuda ja mida on peaaegu võimatu säilitada, nii et midagi kaduma ei läheks. Tänapäeval on küll foto- ja videojäädvustus, kuid see kunstiliik elab siiski hetkes. Nii pildilt kui videost läheb alati midagi kaduma nagu näiteks atmosfäär, emotsioon. Kuid ikkagi inimesed tantsivad ja armastavad tantsu vaadata, sest see muudab meid paremaks, sisemiselt ilusamaks, suuremeelsemaks ja kõige olulisem- toob hinge rahu ja lootust.

Professionaalse tantsija elu on pakkunud mulle täielikku eneseteostust, viia kokku kaunis muusika ja liikumine, saavutada meisterlikkus, kus keha suudab täide viia soovitud liigutusi. See on pakkunud hingematvalt ülevaid hetki, kui koostöös tantsupartneri ja muusikutega on õnnestunud liigutada pealtvaatajate hinge nii, et publik tõuseb etenduse lõppedes oma kohtadelt aplodeerimiseks. Need on olnud hetked, kui on lihtsal ilus!

Palun kirjelda ideaalset tantsupartnerit?

Ideaalne tantsupartner on tähelepanelik, arvestav ja koostööaldis. Kõige olulisem on kontakt ja arusaamine, et hea tulemus sõltub mõlemast osapoolest. Sageli langevad paarid teine-teise süüdistamise lõksu, ning unustavad omapoolse vastutuse.
28-SEP-2016 N-3

Mis on Sinu jaoks liikumine, mis Su hinge liigutab?

Liikumine on minu jaoks eelkõige tants, mis kätkeb endas kõikide kehaosade mõtestatud koostööd. Olen aeg-ajalt avastanud, et jälgin ka sporti ühe tantsuvormina. Mulle meeldib vaadata sportlaste sooritusi- kuidas nad ennast liigutavad, millised kehaosad liiguvad sünkroonis ja millisel hetkel; mida nad peavad tegema, et tulla toime oma ülesandega.

Minu sügavaks liigutajaks on muusika. Kui olen leidnud oma meeleolule vastava meloodia, tekib tunne nagu taevas avarduks ja piirid kaoks. Sellel hetkel mõeldud mõtted on enamasti väga viljakad ja vaimselt edasiviivad. Kuulates meloodiat, mis mind inspireerib, suudan vaevu püsida ühel kohal. Südamest kisub liikuma! Olen väga õnnelik, kui saan lisada oma lemmikmeloodiale ka omatehtud liigutused ehk luua koreograafiat. Mõnikord on õnnestunud seda ka teistele näidata.

Palun jaga mõni nipp, kuidas heas vormis püsida?

Tee iga päev natuke trenni, siis kujuneb sellest loomulik osa päevast. On väga oluline, et inimesed liigutaksid ennast ka tööpäeva keskel. Olles pika päeva veetnud peamiselt istudes, suunduvad paljud  liikumisvaeguses spordiklubidesse, adumata, et nende lihased ei ole valmis treeninguks ja nad on veelgi rohkem avatud traumadele. Selle vältimiseks tuleks teadlikult leida aega, et end liigutada. Minu asutatud ettevõte StudioMove tegeleb Pilatese võtmes võimlemispauside korraldamisega ja mul on väga hea meel, et paljud ettevõtted on mõistnud liikumisvajaduse olulisust ning võimaldanud oma töötajatel liikumispause pidada.

Kuidas võita iseennast ja leida endas sihikindlust?

Peab olema piisavalt suur tahe, siis ei ole raske olla sihikindel. Kui tahet ei ole, siis on keeruline oma eesmärkidest kinni pidada. Et iseennast võita, peaks tegelema oma tahtega ja ehk küsima endalt, kui väga ma tahan seda eesmärki saavutada. Kui selle põhjendamisega tekib probleeme, tuleks leida  teine eesmärk. Teinekord võib aga olla teemaks liiga suur tahe ja siis tuleb tegeleda hoopis kaotusoskusega.

Kas iseloom on inimese saatus?

Iseloom võib kindlasti kujundada inimese saatust. Usun, et mõnda iseloomu omadust on inimene ise  suuteline muutma, kui ta seda piisavalt soovib. Nii võib saada tahtejõuetust sihikindel ja katkestajast järjepidev inimene. Küsimus on- kas ja kuidas ta selleni jõuab?

Mis on Sinu liikumisalased soovitused ajakiri „Jooksjalugejatele?

Et jooksmine on pidev ühetaoliste liigutuste jada, mis osutab küllaltki suurt koormust nii liigestele kui alaseljale, soovitaksin kindlasti leida võimalus, teha juurde ka teisi treeningstiile. Üheks heaks võimaluseks on Pilates. See treening ei koorma liigeseid, küll aga tugevdab kerelihaseid, mis aitavad vähendada koormust lülisambale. Pilatese harjutusvara võimaldab ühelt poolt tugevdada süvalihaseid ja parandada painduvust ning liigesliikuvust. Vabamad liigesed võimaldavad sujuvamat liikumist joostes. Pilates võimaldab parandada liigesjoondatust, mis aitab vähendada jooksjatel traumaohtu. Iga ebakõla jooksja lihastasakaalus võib endaga kaasa tuua valu ja vigastusi. Jooksjad kipuvad olema küllaltki tugevate sääremarja, reie nelipealihaste ja puusa painutajate poolest ning sellest tingitult esineb tihti reie sidekirme pingutaja jäikust põlve välisküljel. Pilates aitab taastada lihastasakaalu, tugevdades reie lähendajaid, hamstringlihaseid ja tuhara lihaseid, et võtta koormust vähemaks jala ees- ja välisküljelt. Kui tugevdada lisaks ka kõhu-, puusavöötme- ja seljalihaseid, aitab see säilitada paremat stabiilsust ning liigesjoondatust kogu jooksu vältel. See võimaldab parandada tehnikat ning liikumine muutub ökonoomsemaks.

See oli minu visioon jooksjatele läbi Pilatese prisma. Loomulikult pakuvad ka paljud teised treeningstiilid suurepärast võimalust mitmekesistada oma treeningrutiini. Seega on minu suurim soovitus ja soov  lugejatele- treenige mitmekülgselt, treenige targalt ja püsige terved!

Autor: Regina Herodes
Fotod: Mati Hiis