fbpx

TÄHELEPANU!Telli digiajakiri ainult 0,99€ eest.

KasulikkuMääratlemataTrenniks vajalik

Euroopa ja Aafrika tippjooksjaid uurinud Martin Mooses pälvis Ernst Jaaksoni stipendiumi

2 minutit lugemist
Martin Mooses rektor Volli Kalmuga / Foto: Andres Tennus
Martin Mooses rektor Volli Kalmuga / Foto: Andres Tennus

Martin Mooses rektor Volli Kalmuga / Foto: Andres Tennus

Tartu ülikooli sihtasutus andis 15 000 euro suuruse Ernst Jaaksoni stipendiumi meditsiiniteaduste valdkonna sporditeaduste ja füsioteraapia instituudi kergejõustiku didaktika lektorile Martin Moosesele, kelle peamisteks teadustöö suundadeks on rahvuslikul ja rahvusvahelisel tasemel Euroopa ja Ida-Aafrika tippjooksjate üldist tervislikku seisundit ning sportlikku saavutusvõimet mõjutavad faktorid. Täiendavalt on oluline roll tema uurimistöödes olnud dopinguvastasel võitlusel läbi Maailma Anti-Dopingu Agentuuri (WADA) poolt rahastatud projektide, mille eesmärgiks on efektiivsemalt tuvastada EPO kasutamist.

Stipendium võimaldab noorel teadlasel kaasfinantseerida koostöös USA, Etioopia ja Kenya teadlastega läbiviidavat uuringut, mille eesmärk on süstemaatiliselt uurida suurte koormustega treeningute mõju sportlaste üldisele tervislikule seisundile tipptasemel mees- ja naissoost Kenya ning Etioopia kesk- ja pikamaajooksjatel.

Antud uurimisprojekti tulemused annavad olulist ja kriitilise tähtsusega infot tippsportlaste treeningute ning toitumise planeerimiseks, et hoida sportlase tervist nii tippspordis olles kui pärast sportlaskarjääri lõppu. Projekti tulemused võimaldavad koostöös rahvusvaheliste ja rahvuslike spordiorganisatsioonidega välja töötada treeningute planeerimist ja toimumist käsitlevaid infomaterjale ja soovitusi tervise- ja harrastussportlastele.

Martin Moosese soovitaja Priit Kaasiku sõnul on värske stipendiaat näidanud ennast sihikindla ja vaatamata noorele eale probleemile selgelt fokusseeritud uurijana. „Martin Moosese nüansirikas uurimistöö on üldistatuna suunatud vastupidavusalade sportlaste töövõime uurimisele ning senine kogemus ja koostöö lubavad täie kindlusega kinnitada Moosese tõsist huvi ja süvenemist püstitatud teadusproblemaatikasse. Ernst Jaaksoni stipendium on kindlasti suur au ja tunnustus laureaadile ja tema teadustegevusele, aga ka sporditeaduste ja füsioteraapia instituudi teaduskollektiivile laiemalt,“ rääkis Kaasik.

Martin Mooses kaitses oma doktoritöö 2014. aastal ning on alates samast aastast töötanud Tartu ülikoolis sporditeaduste ja füsioteraapia instituudis kergejõustiku didaktika lektorina. Lisaks on Mooses kehalise kasvatuse ja spordi bakalaureuse ja magistriõppe programmijuht, alates 2016. aastast ka sporditeaduste ja füsioteraapia instituudi asejuhataja ning kehalise kasvatuse ja spordididaktika osakonna juhataja. Väljaspool Tartu ülikooli kuulub Martin Mooses Eesti olümpiakomitee (EOK) treenerite kutsekomisjoni ning Ühenduse sport kõigile juhatusse.

Ernst Jaaksoni mälestusfond loodi TÜ Sihtasutuse juurde 2001. aastal, kui Tartu ülikooli jõudis legendaarse diplomaadi Ernst Jaaksoni 8,6 miljoni krooni suurune pärand. See on senini üks suurimaid eraisiku poolt hariduse toetamiseks tehtud annetus Eestis, samuti on üks suurimaid ka stipendium, mida mälestusfondist välja makstakse. Tartu ülikooli sihtasutus on välja andnud 11 Ernst Jaaksoni stipendiumi ning tänane on järjekorras kaheteistkümnes.

Martin Mooses (PhD) on Tartu Ülikooli kehakultuuriteaduskonna lektor. Martin on koostanud mitmeid treenerite koolituse õppematerjale ja artikleid Eesti Kergejõustikuliidule ning osalenud Eesti Olümpiakomitee poolt läbi viidud koolitustel koolitajana. Oma teadustöös keskendub ta kesk- ja pikamaajooksjate füsioloogilistele, antropomeetrilistele ja keha koostise näitajatele ning nende seostele võistlustulemustega. Lisaks Eesti jooksjate uurimisele on ta kaasatud rahvusvahelisse teadusgruppi, mis uurib maailma tipptasemel Keenia jooksjaid. Tema akadeemilisi teadmisi täiendavad kogemused nii võistlussportlase, koolitaja ja treenerina (III taseme kergejõustikutreener).

Martin Moosese parimad sportlikud saavutused:
– Eesti meister 3000 m takistusjooksus (2008)
– 8 kordne Eesti noorte meister kes- ja pikamaajooksudes.
– Kuulunud Eesti noorte ja täiskasvanute koondisesse takistusjooksus
– Eesti Täispika triatloni võistkondlik I koht 2011 (Lauri Käi, Marko Albert ja Martin Mooses)