Sel aastal on Boost Yourselfil fookuses sportimine, selle teemaga seoses oleme ellu kutsunud aasta suurima kampaania „Mina valin liikumise“. Igal nädalal intervjueerime erilisi ja põnevaid spordialade eestvedajaid. Meie seekordne vestluskaaslane on rammumees Ervin Toots.
Tee rammumehespordini
Ervin Toots on katsetanud juba väiksest saadik erinevaid spordialasid. Ta ise seletab, et kohe, kui jõudis spordialal tema jaoks piisava tasemeni, tahtis ta ette võtta uue spordiala. Sportlane on proovinud sulgpalli, korvpalli, karated ja kulturismi, kuni viimaks jõudis rammumehespordini. Kulturismikire sai mees endale võistlusi vaadates. Toots nägi suuri mehi laval ning tahtis ka nende moodi olla. Jõusaalis hakkas ta käima pea kolmeteist aastat tagasi ning tema kehaline areng oli kiire. Mingil hetkel oli mees enda sõnul suurim kulturist Eestis, kuid lavale ei jõudnud ta kunagi. „Tundsin, et ma pole ikka piisav selleks ja sinna see läks,” ütleb Toots, kuid seejärel kutsus sõber teda rammumehesporti proovima, mis sobis mehele valatult.
Sööma peab palju
Veel aastal 2009 kaalus mees 74 kg ning kolme aastaga suutis ta selle kaalu pea kahekordistada. Mees meenutab, et pidi algusaastatel väga palju sööma, et eesmärgini jõuda. „Mäletan, et segasin enne trenni blenderis kokku kolm pakki kohupiima koos jogurtiga ja jõin ära. Pärast trenni oli sama lugu,” räägib Toots ning lisab, et ta ei arvestanud neid kui eraldi toidukordi. Ühel hetkel tundis mees, et tal on raske kõndida ning sai aru, et peab hakkama oma toitumist reguleerima. Seejärel võttis rammumees ühendust toitumisnõustajaga USAst, kes aitas ta toitumise tervislikumaks muuta. „Mu kehapilt muutus paremaks ja tervislikumaks, edaspidi püüdsin ka seda joont hoida.” Kui varem on rammumehed tuntud olnud kui kogukad ja suured mehed, siis Tootsi eesmärk on rammumehesporti rohkem populariseerida ning ise seejuures hea ja tervislik välja näha.
Rasked hetked elus
Aastal 2010 sai rammumees ootamatult arsti juurde kontrolli minnes vähidiagnoosi, mille järel mehe maailm korraks kokku varises. Toots kutsus pärast uudise teadasaamist endale ema järele ning otsustas koju minemise asemel edasi trenni minna, sest sealt saab ta alati uue energia. „Mul keelati ära raskustõstmised ja muu trenni tegemine. Operatsioonist taastumine oli raske, kuid istusin kirjutuslaua taga ja tõstsin salaja hantleid. Kui keegi koju tuli, peitsin need jälle ära,” meenutab rammumees. Keemiaravi lõpus oli Tootsi kehakaal kaheksa kilogrammi raskem. „Mõtlesin, et ju on see lihtsalt komistus või sein, millest tuleb läbi minna,” ütleb ta.
Tunnustussõnad motiveerivad
Tunnustuse saamine on sportlase jaoks tähtis. Igapäevaelus töötab rammumees vangivalvurina, kus teda on pärjatud mitmete tiitlitega. Mees tõdeb, et tahab igas elu valdkonnas kõike hästi teha ning eriti spordivallas on tal alati kõrged eesmärgid olnud. „Tahan olla maailma kõige tugevaim mees ning et mu nimi oleks kirjutatud ajalukku,” ütleb Toots. Selle nimel teeb sportlane palju tööd ja osaleb võistlustel üle kogu maailma. Ta soovitab eesmärkide täitmisel mitte kuulata negatiivse mõttemaailmaga inimesi. „Mine oma teed kindla suunaga ja sa jõuad 100% oma eesmärkideni,” ütleb rammumees, kinnitades, et mõttemaailm ja pühendumine peab olema tugevad.
Vigastusi tekib palju
Rammumehesporti tehes on vigastuste vältimine pea võimatu, rebenevad lihased, sidemed ja liigesed. „Umbes igal teisel võistlusel tekib kellelgi mingi vigastus. Suurematel võistlustel juhtub alati midagi ning sellega peab arvestama,” nendib Ervin Toots. Sportlasel on vigastusi olnud palju ning ta tunnistab, et paljuski on need tekkinud tema enda süü tõttu. „Tahan alati kõike nüüd ja kohe, mõtlen liiga palju võistlustele ja mitte endale,” ütleb ta. Mõnikord võib vigastuse tekitada väike detail nagu näiteks mitte piisava koguse vee joomine. Eelmise aasta suurim vigastus juhtus mehel Saksamaal võistlustel, kui tal rebenes põlveside, kuid vigastused meest spordist eemale ei lükka. Tavaliselt seotakse rebend kinni ning võistlus läheb edasi terveks jäänud kehaosadega tehtavatest harjutustest.
Armastav isa
Ervin Toots on lisaks rammumeheks olemisele ka väikese poja isa. Ta ütleb, et poeg on tal väga aktiivne ning mees tahab poisile olla inspireerivaks ja motiveerivaks eeskujuks. Poeg vaatab alati telerist isa võistluseid ning pärast helistab isale ning kinnitab talle, et ta on kõige tugevam isa. „Seda on väga armas kuulda ja see läheb mulle hinge,” ütleb pehme südamega rammumees. Mehele on oluline, et ka tema poeg leiaks endale meeldiva ja sobiva tegevuse. „Minu pärast kasvõi iluuisutagu, mina ei pane kätt ette millelegi,” ütleb Toots ja lisab, et oluline ei ole kohe kõiges võita, vaid tähtis on protsessi nautida.
Kogu intervjuud Ervin Tootsiga saate järele kuulata Boost Yourselfi Facebooki lehelt. Boost Yourself on tervisliku elu saadik, meie teame, et täisväärtusliku elu kolm kuldset reeglit on tasakaalukas toitumine, hoidev kogukond ja järjepidev liikumine. Aastal 2021 on fookuses liikumine! Kampaaniat #minavalinliikumise toetab Boost Yourselfi Training tervisetoodete spordisari. See on mõeldud kõigile, keda ühendab armastus spordi vastu – köielkõndijast profiratturini!
Vaata kõiki täispikki videointervjuusid aasta läbi Boost Yourselfi kodulehelt.
Tekst: Boost Yourself