fbpx

TÄHELEPANU!Telli digiajakiri ainult 0,99€ eest.

Määratlemata

Eesti kesk- ja pikamaajooks on viimase 30 aasta parimas seisus

2 minutit lugemist

21.-23. oktoobrini Pärnumaal Jõulumäel toimunud kesk- ja pikamaajooksjate treeningkogunemisel tõstis Eesti Kergejõustikuliidu kestvusjooksu alarühma juht Toomas Tarm esile keskmaajooksu taseme tõusu. “Ala tugevust näitab see, kuidas näeb välja edetabel, aga mitte see, et meil on 1-2 tippjooksjat,” ütles Tarm. Eestis on praegu 5 meest, kes võimelised jooksma 1500 m 3.45 või kiiremini. “Nad võiksid kasutada rohkem võimalust Eestis omavahel mõõtu võtta ja head tulemust joosta, selle asemel et otsida iga hinna eest võistlusi Soomes või kaugemal,” nentis Tarm.

,

Erinevalt meestest ei ole meie edukamal naiskeskmaajooksjal Liina Tšernov Eestis võisteldes piisavalt konkurentsi ja tal tuleb otsida häid võistlusi väljastpoolt Eestit. Naispikamaajooksjatest tõstis Tarm esile veel Jekaterina Patjuki, kes on aastaid olnud Eesti naispikamaajooksu liidriks. Järgmise aasta EM-ile pääsemiseks tuleb tal joosta 3000 m takistusjooksus norm 9.55.

,

Viimase 30 aasta parim seis

,

Treener ja Tartu ülikooli akadeemilise spordiklubi juhatuse liige Harry Lemberg märkis, et Eesti kesk- ja pikamaajooksus on viimase 25-30 aasta parim seis. Just tänu kesk – ja pikamaajooksjatele oli Eesti kergejõustikukoondis edukas võistkondlikel Euroopa meistrivõistlustel. Esikohad tõid Tiidrek Nurme 3000 m, Jekaterina Patjuk ja Kaur Kivistik 3000 m takistusjooksus. Jekaterina Patjuk oli veel teine 5000 m jooksus ja Laura Suur kolmas 3000 m jooksus. Kui keskmaajooksus on nooremad jooksumehed hakanud vahet vähendama Tiidrek Nurme ja Nikolai Vedehiniga, siis pikamaajooksus olukord nii hea ei ole. “Noored jooksjad peavad targalt treenima. On ju jooks kogu kergejõustiku aluseks. Treenida tuleb palju juba noorelt, kuid noorena tuleb eelkõige kiirus välja arendada, sest vanemas eas ei ole see enam sugugi nii lihtne,” rõhutas Lemberg.

,

Leila Luige poolt Tallinna maratonil joostud aeg 2:52.04 on treeneri sõnul hea, kuid mitte antud hetke lagi. “Tallinna rada on korralik, kuid mitte väga kiire, seetõttu oleks võinud Leila maratoniaeg olla alla 2:50-ne,” märkis Lemberg. Londoni olümpiamängude B norm on naistel 2:43. Ei ole sugugi võimatu, et õed Luiged võivad selleni jõuda.

,

Stamina Arcotransport Teami treener Urmas Randma, kelle grupis harjutab praegu 8 jooksjat, arvas, et talvel ei pea jooksjal olema teravat kiirust. “Tasuks teha rohkem aeroobset trenni, mis suvel mitmekordselt tagasi annab,” lausus Randma. Harry Lemberg pidas oluliseks treeningul jooksmiseks kulunud aega ja pulssi. Kilomeetreid ei ole mõttekas tema hinnangul jooksjale ette anda, sest maastikud on erinevad ja seetõttu võib ka kilomeetri läbimise kiirus olla erinev.

,

2012. aasta eesmärgid

,

2. juunil Euroopa karikavõistlused 10 000 m (Eestist 1-2 jooksjat)

27. juuni-1. juuli Euroopa meistrivõistlused Helsingis (3 jooksjat). NB! Seoses EMi-ga selgitatakse 10 000 m distantsil Eesti meistrid välja 21. juunil Tallinnas Hiiu staadionil Nõmme seeriajooksu raames.

10.-15. juuli juunioride EM Barcelonas (praegu osalejate koha pealt küsimärk)

3.-12. august Londoni olümpiamängud (ainsana lootus pääseda Tiidrek Nurmel 5000 m)

6. oktoobril Bulgaarias poolmaratoni MM (Eestist 2 jooksjat)

9. detsembril murdmaajooksu EM Budapestis (Eestist 6 jooksjat)

,

Said praktilisi oskusi

,

Kolmel päeval said noored jooksjad Jõulumäel juurde praktilisi oskusi jooksu- ja hüppeharjutuste tegemistest. Samuti ettekujutuse sellest, mida kujutab endast fartlek ning hulgaliselt teavet meie parimate kesk- ja pikamaajooksjate treening – ning võistlustegevusest. Jooksu- ja hüppeharjutusi oleks treenerite soovitusel vaja teha kaks korda nädalas. Nii mõnelgi jooksjal võttis Jõulumäel harjutuste tegemine järgmiseks päevaks reielihased valusaks.

,

“Oleme teinud selliseid hooajalõpu kogunemisi kolm aastat. Kõik osalenud on olnud rahul ning tulnud ka järgmisel korral. Kolme päevaga ei saa keegi küll oluliselt treenitumaks, küll aga kuhjaga motivatsiooni, teadmisi ja treeningindu. Loodan väga, et ka kõik ala käekäigu pärast muret tundvad treenerid leiaksid aega osaleda, sest üritusel on eelkõige sotsiaalne ning kogemuste vahetamise eesmärk,” võttis alarühma juht Toomas Tarm Jõulumäe laagri lühidalt kokku. Ta pidas Jõulumäel meeles 2011. aasta parimaid jooksjaid ning edukamaid treenereid.

,

JOOKSUPORTAAL

Fotol: Jõulumäe treeningkogunemisel osalenud jooksjad ja treenerid