fbpx

TÄHELEPANU!Telli digiajakiri ainult 0,99€ eest.

Määratlemata

Eesti jooksjad osalesid Gatšina poolmaratonil

2 minutit lugemist
Vasakult: David Arutyunyan (Tartu), Valdis Nilovs (Ogre), Valerijs
Jegorovs (Riia), Mik Hansen (Jõgeva) ja Sergei Nikolajev (Peterburi).  Foto: erakogu

24. novembril Venemaal Gatšina linnas toimunud poolmaraton tõi rajale rekordilise osalejate arvu ja jooksjaid maailma erinevatest paikadest. Kui näiteks eelmisel aastal lõpetas poolmaratoni distantsi kokku 221 jooksjat, siis see aasta kujunes lõpetanute arvuks 558. Kui mullu oli esindatud kokku kolm riiki (Venemaa, Valgevene ja Eesti), siis tänavune võistluse geograafia osutus tunduvalt avaramaks: Venemaa, Valgevene, Läti, Soome, Ukraina, Gruusia, Suurbritannia, Korea ja Eesti. 
IV Gattšina rahvusvahelise poolmaratoni peakohtunikuks (ühtlaselt ka peakorraldajaks) oli eestimaalastele tuttav kergejõustiklane Juri Vinogradov Gatšinast. Mõte korraldada suurejooneline kergejõustikuvõistlus tekkis eelmisel aastal, kui III Gatšina poolmaratonile ilmus ootamatult Valgevene ja Eesti esindaja. Korraldajad hakkasid tõsiselt kaaluma suurejoonelise kergejõustikuvõistluse korraldamise idee Gatšina linnas. Spordikultuuri näidiseks võeti Vinogradovi armastatuim Eesti. Pärast eelmise aasta võistlust olin Vinogradoviga pidevas kontaktis. Juri pidas minuga tihtipeale nõu kergejõustikuvõistluse korralduse alal. Juba kevadeks leiti peasponsor Bank Sovetsky, mille kliendiks on tuntud prantslasest näitleja Gérard Depardieu. Seejärel loodi ametlik võistluse veebilehekülg http://gatchinarun.ru. Edaspidine seisis vaid õigesti korraldatud reklaami taga. Ka viimane sai tehtud. 
Pärast seda, kui AIMSi esindaja Andres Nirk käis sügisel jooksurada sertifitseerimas, oli selge, et tuleb suurejooneline jooksuüritus. Nii ka läks. Septembri alguses avati on-line registreerimine. Esimeses voorus registreeriti jooksule 150 rubla ehk 3,50 euro eest. Järgmise vooru registreeruja pidi välja käima juba 350 rubla ehk 8 eurot. Kohapeal registreerimine maksis 500 rubla ehk 11,60 eurot. Osavõtumaks sisaldas nimelist rinnanumbrit, võistluseelset pasta-partyt, reklaamflaierid. Lisaks finišis banaan, joogivesi, medal ja soovi korral ka graveerimisvõimalus, riietumis- ja pesemisvõimalus, meene ehk külmkapimagnet, võimalus teha  foto päris Venemaa Sotši olümpiatõrvikuga, mis hetkel resideerib Gatšinas, osalemisvõimalus loteriis ja palju muud huvitavat.
Seekord ei pidanud jooksma neli ringi, vaid piirduti kolme ringiga, sest ring oli selle võrra pikem. Rajal asus joogipunkt, kus sai vett ja energiajooki. Jooksjate massis võis näha tempomeistreid (alates ajaga 1:20 ning lõpetades 2:05-ga). IV Gatšina poolmaratoni võitis Valgevene esindaja Gennadi Verhhovodkin ajaga 1:08.40. Talle järgnes gattšinlane Mahhail Lobanov, kes kaotas võitjale vaid neli sekundit. Kolmas koht läks Peterburi – Sergei Lukininile ajaga 1:09.02. Naiste esikolmiku moodustasid noored preilid Peterburist. Esikoha võttis Galina Evsikova 1:19.36-ga. Teine koht läks tema õele Anna Petrušenkole 1:22.03-ga. Kolmandaks tuli õdede sõbranna Maria Malõševa ajaga 1:23.01.
Eesti jooksjatest sai parima, meestest 140. koha M50 vanuseklassi kuuluv tallinlane Sergei Lõzin ajaga 1:32.04. Järgnesid tartlane David Arutyunyan 1:47.15 (308. koht), ning Nordicvent OÜ arendusjuht jõgevalane Mik Hansen, kes pärast seitsmeaastast pausi tuli taas jooksurajale ning suutis läbida poolmaratoni ajaga 2:13.18, mis andis talle 438. koha. . Kuigi ajalimiidiks seati 2,5 tundi, ei sunnitud selle ületajaid jooksu katkestama. Viimane mees jõudis finišisse ajaga 2:39.11. Viimase naislõpetaja ajaks fikseeriti 2:42.38.
Sügisilmaga jooksupäeval näitas termomeeter +4, Puhus nõrk tuul. Taevas oli pilves, kuid ei sadanud  Pärast autasustamistseremooniat, mis viidi läbi Gatšina linna spordihoones tantsutüdrukute saatel, ootas meid kuum tee ja saun. Väljudes õhtul spordihoonest märkasime, et väljas sajab lund. Nagugi eelmisel aastal.
   
Gatšina poolmaratoni tulemused ja video 
DAVID ARUTYUNYAN Tartust