fbpx

TÄHELEPANU!Telli digiajakiri ainult 0,99€ eest.

Jooksmine

Andrus Mutli – end veteranieas avastanud jooksutalent?

2 minutit lugemist
Andrus Mutli (paremal) koos treeneri Roman Kohtoviga Kadrioru staadioni harjutusväljakul. Foto: erakogu
Andrus Mutli (paremal) koos treeneri Roman Kohtoviga Kadrioru staadioni harjutusväljakul. Foto: erakogu

Andrus Mutli (paremal) koos treener Roman Kohtoviga Kadrioru staadioni harjutusväljakul. Foto: erakogu

22. augustil 47-aastaseks saav Andrus Mutli haaras 2. augustil M45 vanuseklassi 800 m jooksu Eesti rekordi taas enda kätte, parandades oma varasemast tippmarki üle kahe sekundi. Uued numbrid on 2.05,66.

Eelmise M45 vanuseklassi Eesti rekordi 2.07,78 jooksis Andrus Mutli 2015. aasta mai lõpus. Mullu juuli lõpus kärpis Risto Ütsmüts sellest üle sekundi, saades lõpuajaks 2.06,64. „Proovisin eelmisel nädalal Kohila pikamaajooksu sarjas uue rekordi teha, aga ei õnnestunud, tuli aeg 2.07,37. Nüüd oli hea ilm ja hea tempomeister ning palju ergutajad,“ rääkis Mutli ajakirja Jooksja Jooksuportaali uudistele.

Kuidas on võimalik, et vanemaks saades, hakkavad Mutli ajad nii lühikesel distantsil aina paranema? “Nooruses pole ma kõvasti sporti teinud, ehk see innustabki. Kui tulevad tulemused, kasvab ka isu. Kindlasti puuduks minus motivatsioon praegu hästi joosta, kui oleksin noorena näiteks 1.52,00 jooksnud,“ arvas Mutli.

Ise peab ta ennast siiski sprinteriks ja spetsiaalsed treeninguid 800 m jaoks ei ole ta viimase poole aasta jooksul üldse teinud. „Hea 800 m aeg on puhtalt 200 m ja 400 m baasil tekkinud. Kui jooksed 400 m 53 sekundiga siis 800 m lihtsalt hambad risti kannatad teise ringi ära ja nii ta tuleb,“ nägi Mutli oma edu võtit kahe staadioniringi läbimises. Andrus Mutli nimel on lisaks M45 800 m Eesti rekordile ka samas vanuseklassis 60 m, 100 m, 200 m ja 400 m jooksude Eesti rekordid. Euroopa M-45 edetabelis asub Mutli esikümnes.

Alates 5. maist on Andrus Mutli peaaegu iga nädal olnud võistlustules. Kokku on ta osalenud 22 võistlusel, 34 starti on olnud kõva treeningu eest. Nende võistluste vahel tuli tavalisi treeningu päevi vaid ligi 20. Ülejäänud päevad Mutli kas puhkas või tegi kerge 7 km krossi, rahulikus 5.40 min/km tempos.

Mida vanemaks jooksja saab, seda enam hakkab tal kiirus vähenema, sest lihased pole enam need, mis noorena. Vaatamata sellele, ei kavatse Andrus Mutli pikematele maadele üle minna ega võistle üle 1000 m distantsil. „Õnneks langeb kiirus ka konkurentidel, nii et see pole probleem. Ilmselgelt ei saa ma vastu päris noortele, kuigi hooaja edetabeli põhjal olen Eestis hetkel 800 m jooksus 30. ja 400 m jooksus 55. kohal.

Alates 1999. aastast on Andrus Mutli teinud igal aastal kümne- ja seitsmevõistlust, kuid reeglina ilma eriliste treeninguteta. „Käisin regulaarselt rahvaspordi üritustel, täpsemalt klubi Tartu Maratoni raames korraldatud üritustel. Mitmevõistluse traditsioon on minu ettevõttes olnud juba 17 aastat järjepanu, korraldan ja võistlen,“ ütles Mutli, kellel spordipisik eluaeg sees istunud. „Viimased neli aastat on treeningutega hullu pandud ja järjepidevat eesmärgikindlat tööd tehtud,“ lisas Mutli.