fbpx

TÄHELEPANU!Telli digiajakiri ainult 0,99€ eest.

ArvamusJooksmine

Andi Nooda juhtum – palju kära ei millestki?

2 minutit lugemist
Andi, Noot, Ibrahim Mukunga Wachira ja Dmitri Aristov Jõhvi rahvajooksu autasustamisel. Foto: Treeningpartner
Andi, Noot, Ibrahim Mukunga Wachira ja Dmitri Aristov Jõhvi rahvajooksu autasustamisel. Foto: Treeningpartner

Andi Noot, Ibrahim Mukunga Wachira ja Dmitri Aristov Jõhvi rahvajooksu autasustamisel. Foto: Aet Kiisla

Andi Noot sai 16. septembril Jõhvi rahvajooksul keenialase Ibrahim Mukunga Wachira järel teise koha, kuid autasustamisel ei andnud keenialasele kätt. Meedia poolt üles keeratud vahejuhtum jõudis sinnani, et seda arutas Eesti Kergejõustikuliidu juhatus.

Evelyn Sepp viitas Facebookis koguni rassismi suunas. “Kui noorsportlastel on pidevalt mingid probleemid teise nahavärviga, aga kõvasti parema tasemega sportlastega, siis on kuskil jäänud mingi hariduslik lünk, mis vajab lihtsalt täitmist!,” kirjutas Sepp ja soovitas Nooda käitumist arutada Eesti Olümpiakomiteel või kergejõustikuliidul.

Andi Noot kirjutas Eesti Kergejõustikuliidule omapoolse selgituse, vabandas Ibrahim Mukunga ees ja esitas vabanduse ka Eesti Kergejõustikuliidule. Noot ei soovinud ajakirja Jooksja Jooksuportaalile Jõhvi jooksu autasustamist kommenteerida. “Ma ütlesin juba oma seisukohad ära. Rohkem ei puudutaks seda teemat,” lausus Noot.

Varem on ta öelnud Postimehele, et Mukungale käe mitteandmine ei olnud kuidagi seotud tema nahavärviga. „Asi kukkus tõepoolest halvasti välja ja tahan Ibrahim Mukunga ees vabandada, et tema käesurumise pakkumist vastu ei võtnud. Olin jooksu lõppedes sedavõrd pettunud, sest mind viimasel paaril aastal vaevanud hingamiskramp lõi taas välja. Pidin viimastel kilomeetritel ja peale finišit kõigepealt tegelema hingamise taastamisega ja kõik see häiris mind veel ka pjedestaalil seistes,“ selgitas Noot.

Eesti Kergejõustikuliidu juhatus nentis, et autasustamisel juhtunu on kahetsusväärne, taunides igasugust ebasportlikku käitumist nii võistlustel, nendega seotud tseremooniatel kui ka väljaspool võistlusi. Võttes arvesse sportlase vabandust tegi alaliidu juhatus sportlase koduklubile Tartu spordiseltsile Kalev ettepaneku sportlase ja tema treeneri Endel Pärnaga üle rääkida sportliku käitumise ja ausa mängu põhimõtted. Alaliidu juhatus usub, et Andi Noot on oma veast aru saanud ning midagi sarnast tulevikus aset ei leia.

“Tõeline jama. Mina ei näe siin mingit rassiprobleemi. Kedagi süüdistada küll ei saa. Tegemist on väljaimetud ja ajakirjanduse poolt üleskistud teemaga. Pidevalt muudeti pealkirju, üks nendest oli isegi “Lõi leegitsema rassiviha mustade meeste vastu,” ütles Andi Nooda treener Endel Pärn ajakirja Jooksja Jooksuportaalile. Ka keenialane Ibrahim Mukunga Wachira on öelnud, et tema ei näe juhtumis samuti mingisugust probleemi.

Keenialase treeningpartneril Tiidrek Nurmel on asja kohta oma arvamus. “Selge on see, et Andi käitus valesti, iseasi millistel motiividel. Rassism on kogu maailmas “kergesti süttiv” teema,” märkis Nurme.

Eesti Rahvusringhäälingu uudise videost on näha, et Ibrahim Mukunga Wachira annab kätt algul Dmitri Aristovile ja seejärel väikeseks hetkeks sirutas käe Andi Nooda poole, kellel olid mõlemad käed kinni. Ühes käes hoidis ta karikat ja teises vannilina ning diplomit.

Ibrahim Mukunga Wachira võitis 16. septembril Jõhvi rahvajooksu 9 kilomeetri pikkuse distantsi ajaga 27.19,18. Keenia jooksja järel sai teise koha Andi Noot 28.08,7-ga ja kolmandana lõpetas Dmitri Aristov 29.23,3-ga. Naistest olid kolm kiiremat Hillevi Velba (36.11,4) Jõhvist, Galina Bernat (42.23,8) Tallinnast ja Liisa Säde (45.28,8) Iisakust.

Jõhvi rahvajooksu tulemused