fbpx

TÄHELEPANU!Telli digiajakiri ainult 0,99€ eest.

Muud aladUjumineUudised

Aljand: loodan, et Londoni A-normi ületavad 4-5 Eesti ujujat

1 minutit lugemist


-Peeter Langovits/ERR SPORT

Ujumises on alates selle aasta märtsist sportlased saanud püüda Londoni olümpianorme, mis on võrreldes Pekingiga mõnevõrra kõrgemad, sest mängudele lastakse 1200 ujuja asemel 900.

“Sellele olümpiale pääsemise süsteemi on selles mõttes muudetud, et A-norm on selline, mis kindlasti lubab kuni kaks sportlast riigist alale. B-norm aga seekord kindlasti ei anna seda õigust ja B-normi nimetatakse valikunormiks,” rääkis Eesti ujumiskoondise peatreener Riho Aljand.

Seega tuleb Eesti ujujatel olümpiale pääsuks püüda kindlalt A-normi, sest B-normi täitjatele hakatakse pääset pakkuma alles siis kui 900 kohta pole täis ja ka sel juhul saavad eelise need sportlased, kes on ujunud võimalikult A-normi lähedase aja. Ootelehele reastatakse B-normi täitjad FINA punktitabeli alusel. Kui Pekingi olümpial võistles üheksa Eesti ujujat, neist vaid kaks olid A-normi täitnud, siis nüüd peab Riho Aljand tõenäoliseks nelja-viie ujuja jõudmist olümpiale.

“Loodan ja usun, et lisaks Triin Aljandile ja Martin Liivamägile suudavad A-normi ära teha Martti Aljand ja Jane Trepp,” ennustas Aljand.

Olümpiale kvalifitseerumise periood algas ujumises märtsis ja tänaseks on nii Martti Aljand kui Martin Liivamägi läbinud 100 meetrit rinnuli B-normi vääriliselt – Aljand -1.02,21-ga ja Liivamägi 1.02,64-ga ehk 1,5 sekundit nobedam aeg toob kindla Londoni kutse.

Aljandile kuuluv Eesti rekord on sel distantsil seejuures A-normist kõvem. Ka Martti õde, Triin Aljand ei pea  50 meetri vabaltujumises talle kuuluvat Eesti rekordit A-normi täitmiseks ületama. Jane Trepp seevastu peab Londonisse pääsemiseks kärpima 100m rinnuliujumises Eesti rekordit kahe sekundi jagu.

Erinevatel distantsidel on normid  võrreldes Pekingi olümpiaga 16 sajandikust kuni kolme sekundi võrra karmimad.

Ise lootsime, et kui nüüd kummitrikood ujujatel seljast ära võetud, siis normatiivid jääks samaks ehk Pekingi olümpia tasemele, paraku mitte – normid on tugevamaks tehtud, sõnas Aljand.

A-norme saab täita järgmise aasta 3. juulini. B-normi täitnute nimekiri suletakse ja reastatakse varem, 1. juunil 2012.

Kodus saavad ujujad sel aastal olümpianorme täita kolmel jõuproovi ja järgmine start, kus saab Londoni pääset püüda on 21.-22. mail Tallinnas toimuv Eesti-Soome maavõistlus.

ERR SPORT/ETV