fbpx

TÄHELEPANU!Telli digiajakiri ainult 0,99€ eest.

Määratlemata

Ainulaadne projekt Euroopas: endisele prügimäele tehti jooksurada

2 minutit lugemist
Suusasild rajal. Foto: Valmar Voolaid/Meie Maa

Saaremaal Kuressaare külje all Kudjapel on endisest prügilast saamas puhkealana neljal hektaril laiuv vaba aja veetmise keskus koos jooksu- ja suusarajaga, kus võimalik juba praegu spordiga tegeleda. Tegemist on Euroopa mõistes unikaalse projektiga, sest endine segaolmejäätmete prügila võetakse kasutusele avaliku rajatisena.
„Kui varasema praktika puhul pandi olmeprügila peale sulgemist sisuliselt kolmekümneks aastaks lukku ning lukuvõti visati minema, siis Kudjapel on vastupidi. Tänu projekti tegijate, teadusasutuste ja rahastaja koostööle on Eestis midagi sellist, mida mujal Euroopas tehtud ei ole,“ lausus Keskonnainvesteeringute Keskuse (KIK) juhatuse esimees Veiko Kaufmann.

Edaspidi on kavas vaba aja veetmise keskuse kompleks ühendada Kaarma valla ülejäänud terviseradadega eelkõige Kudjape-Upa omaga. Praegu on tegemist rohkem lokaalselt välja ehitatud puhkealaga, kus olemas tõusud-langused koos suusaradadega. Saab käia, joosta või jalutada ning talvel suusatada. Ümber mäe kulgeva saepuru-laasturaja ringi pikkus on natuke üle ühe kilomeetri. Soovi korral saab ise endale sobiva teekonna valida, sest rajad kulgevad ka risti üle mäe. Rajal on olemas suusasild, mille pealt ja alt võimalik joosta või talvel suusatada. Mäe ühel nõlval paikneb niiöelda kelgumägi, mille kõrval asuvat treppi mööda saab üles minna. Mäele istutati väikesed puud ning külvati muru.

Jooksurada kulgeb üle mäe ja ka mäe ümber. Foto: Valmar Voolaid/Meie Maa
Aastatel 1970 kuni 2009 tegutsenud ja viimasel kümnendil sisuliselt kogu Saaremaa jäätmeid vastu võtnud ja ladestanud endisele Kudjape prügimäele tehtud suusaradadele, piknikunurgale ning kelgumäele planeeritakse perspektiivis välja ehitada välijõusaal, vaateplatvorm ja laste mänguväljak. Need on küll projektina lahendatud, kuid kuna KIK (Keskkonnainvesteeringute Keskus) rahastab vaid prügila sulgemist, tuleb selleks raha leida mujalt. “Suusarajad moodustasid mäekonstruktsiooni osa, seetõttu me nende tegemiseks KIK-ilt raha saime. Jõusaal prügilaga siiski kokku ei lähe,” ütles OÜ Saaremaa Prügila sulgemistööde projektijuht Valdo Liiv. 
Puhkeala rajamise eeldusena sorteeriti Kudjape prügila sulgemistööde käigus läbi suurem osa mäest, sealt eraldati ohtlikud jäätmed ja prügila kattekihtideks sobiv pinnas, lisaks valmistati sõelutud materjalidest katsepartiidena plastist ehitusmaterjali, õli ja jäätmekütust. Samuti töötas eraldatud prügil katseliselt Eesti Energia Iru jäätmeplokk. Kudjape prügila sulgemistööde lõppmaksumuseks kujunes umbes 2 miljonit eurot, mida 89% ulatuses rahastas KIK Euroopa Liidu Ühtekuuluvusfondist. Omaosaluse katsid OÜ Saaremaa Prügila ja tema omanikomavalitsused Kuressaare linn, Kaarma ja Pihtla vald.
JOOKSUPORTAAL