fbpx

TÄHELEPANU!Telli digiajakiri ainult 0,99€ eest.

Määratlemata

Aastaid südamerohtu kasutanud Nikolai Vedehin sai võistluskeelu

2 minutit lugemist
Nikolai Vedehin peab võistlustest eemale jääma. FOTO: MALLOR MALMRE
Rahvusvaheline Kergejõustikuliit (IAAF) esitas aastaid südamerohtu kasutanud Nikolai Vedehinile süüdistuse antidopingu reeglite rikkumises ja kehtestas sportlasele ajutise võistluskeelu. Vedehinil polnud aimu, et ravimis sisalduv trimetasidiin kanti tänavu jaanuarist keelatud ainete nimekirja.
Vedehinilt võeti 5. veebruaril Keenias Eldoretis võistlusväline uriiniproov, mis sisaldas keelatud ainet Trimetazidine’i. Keelatud aine kasutamise tõttu süüdistab IAAF Nikolai Vedehinit reegli rikkumises, mis puudutab keelatud aine sisaldumist sportlase proovis. Lisaks süüdistatakse Vedehinit antidopingu reeglite rikkumises IAAFi reegli põhjal, mis tähendab dopingukontrolli mistahes osaga manipuleerimist või manipuleerimise katset.
Otsuse karistuse osas langetab vastavalt IAAFi reeglitele sportlase koduriigi vastav institutsioon ehk Eesti Dopinguvastane Distsiplinaarkolleegium. Kuni karistuse määramiseni kehtib Vedehinile ajutine võistluskeeld.
Vedehin loobus B-proovi avamisest. “Jooksja on tunnistanud Trimetazidine’i kasutamist, kuid enda sõnul ta ei teadnud, et aine on võistlusvälisel perioodil keelatud ja ta pani selle kirja ka proovi andes. Süüdistust dopingukontrolli manipuleerimise rikkumise osas ei ole Vedehin jõudnud veel kommenteerida – ta ei viibi praegu Eestis ning selle teema sisuline arutamine on seetõttu raskendatud,” ütles Eesti Kergejõustikuliidu president Erich Teigamägi.
Vedehin on andnud alaliidule teada oma valmisolekust teha uurimisega koostööd: “Soovin anda ja olen valmis selgitusteks ning igasuguseks koostööks, et see asi saaks õiglase lahenduse.”
Lühikese aja jooksul on antidopingu reeglite rikkumises süüdistuse saanud kaks Eesti jooksjat. Lisaks Vedehinile varem maratonijooksja Ilja Nikolajev. “Maailma Antidopinguagentuur ja Eesti Antidoping teevad võitluses keelatud ainete ja meetodite vastu sihikindlat tööd koos IAAFiga. Eesti Kergejõustikuliit teeb igakülgset koostööd IAAFi ja Eesti Antidopinguga,” märkis Teigamägi.

Vedehini klubikaaslane Tiidrek Nurme kirjutab oma blogis, et Vedehin lasi avameeli lehele kirjutada „Preductal“. Rohi, mida ta oli kasutanud viimased 5-6 aastat. Tegemist on ravimiga, mille toimeaine trimetasidiin lisandus dopinguainete nimekirja 1. jaanuaril 2015 ehk teisisõnu loetud päevad enne Kolja poolt antud positiivset dopinguproovi. Mehel lihtsalt puudus sellise muudatuse kohta info. Internetist võib lugeda, et südamerohus Preductal sisalduv Trimetasidiin parandab südamelihase ainevahetust. Eesti antidopingu andmetel lisati trimetasidiin alates 2014. aastast keelatud ainete nimekirja. 2014. aastal oli see keelatud ainult võistluste ajal, alates 2015. aastast on see igal ajal keelatud.

“Siinkohal võiks küsida – kelle töö jäi tegemata? Miks pole välja öeldud, et selline südamerohi nagu Preductal on nüüdsest sportlastele keelatud, räägitakse trimetasidiinist, mis enamusele ei ütle midagi? Võiks ju vaadata spordiarsti, alaliidu, spordiklubi, välismaalasest treeneri ja/või Eesti Antidopingu poole. Miks on jäänud teavitustöö puudulikuks? Süüdlasi võib otsida mujaltki, siiski on sportlane see, kes ravimi alla neelab. Seega jääb vastutus sportlasele. Ja seekord on vastutusel väga  karm hind,” leiab Nurme.

JOOKSUPORTAAL