fbpx

TÄHELEPANU!Telli digiajakiri ainult 0,99€ eest.

JooksmineVärske number

Jooksja sügisnumbri tutvustus

2 minutit lugemist

Jooksja sügisnumber on ilmunud, mõnusat sportlikku lugemist on 132 leheküljel. Millest seekordses numbris juttu tuleb:

Esikaane loos särab Magnus Kirt

Oktoobri Jooksja käsitleb Eesti kergejõustiku suuri hetki maailmameistrivõistlustel Dohas. Fännide armeed hõbemedalivõiduga rõõmustanud Magnus Kirt räägib esikaaneloos, mis võimaldas tal teha sportlaskarjääri parima hooaja. Tõrvast pärit sümpaatse spordimehe kontot kaunistavad peale maailmameistrivõistluste hõbemedali Teemantliiga esikoht, kaks 90 meetri pikkust odakaart ja maailma hooaja edetabeli liidrikoht. Kes ja mis aitasid Magnusel tipptulemusteni jõuda, võite lugeda tema põhjalikust intervjuust.

Võitjaks ei sünnita

Kirdile sekundeerib värskes Jooksjas Maicel Uibo, kes avas Eesti võistkonna medaliarve Dohas. Kümnevõistluse hõbemedalimehe arutluskäigud annavad aimu, missuguseid iseloomujooni ja eeldusi on tarvis, et samm-sammult maailmaklassi jõuda ja kõige olulisemal võistlusel täies hiilguses särada.

Maratonijooksjatele maailmameistrivõistlustel avanenud olustikust ja konkurentsist räägib Tiidrek Nurme. Tema pikaajaline abiline Harry Lemberg analüüsib suundumisi maailmataseme kesk- ja pikamaajooksus. Enda isikupäraseid seisukohti tippkergejõustiku hetkeseisu kohta tutvustab ka Jooksja püsiautor Priit Pullerits.

Spordipsühholoog Külliki Taylor käsitleb, mis iseloomujooned aitavad tõusta tiitlivõistluste pjedestaalile ja mis eristab korra kuldmedali võitnut mitmekordsest võitjast.

Eesti jooksuparemikust on luubi all Karel Hussar, kes tutvustab vigastusperioodi ettevalmistust, mis võimaldas tal sügisel tulla 10 km maanteejooksu Eesti meistriks. Täppsportlaste Kaia Lepiku ja Liis-Grete Arro hooaega analüüsib treener Riho Ment. Saame teada, kuidas elab Ida-Virumaa jooksuliider Dmitri Aristov.

Tallinna Maraton pälvis tänu laitmatule korraldusele rahvusvahelise kergejõustikuliidu pronksitaseme. Peakorraldaja Mati Lilliallik selgitab kordamineku tagamaid.

Jooksukultuuri arenguvõimaluste üle arutleb Meelis Koskaru. Jõgeva pargijooksudest teeb ülevaate Tiina Säälik ja Läänemaa jooksudest Lauri Luik.

Mis põhimõtteid treeningul järgida?

USA antidopinguagentuur määras jooksutreener Alberto Salazarile nelja-aastase tegutsemiskeelu. Samas oleks ennatlik heita olümpiavõitjaid ja maailmameistreid juhendanud ühendriiklase treeningupõhimõtted prügikorvi. Eesti jooksuprofessor Ants Nurmekivi arutleb Salazari seisukohtade üle, võttes aluseks teaduslik-teoreetilised uuringud ning tuntud treenerite ja tippjooksjate kogemused.

Kuidas Maicel Uibo noorteklassis harjutas ja tippu tõusmiseks alusmüüri ladus, meenutab teda Audentese spordigümnaasiumis juhendanud Tõnu Kaukis. Üle 30 aasta treenerina töötanud Kaukis peab oluliseks, et noored kergejõustiklased harjutavad kasvueas mitmekülgselt, mis loob suuremaid eeldusi tipptaseme saavutamiseks oma trumpalal.

Treeningukülgedel ilmuvad ka Anu Jooksutrennide treeneri Anu Piiroja ja Jooksupartneri treeneri Einar Kaigase soovitused algajale jooksuhuvilisele.

Kuidas utsitada järelkasvu?

Sellest, millega puutub kokku vastupidavusalade järelkasv, räägivad noorte triatleetide rühma TR1Hards liikmed, keda juhendab tippsportlasena tulest ja veest läbi käinud Marko Albert.

Jooksja külastas kahte järelkasvu treeningut, seal tehtust annavad ülevaate fotograaf Mati Hiisi pildid. Mis toob 7-9-aastaseid lapsi rõõmuga harjutama, käsitlevad Nõmme spordiklubi suusatreener Andre Mets ja Erki Noole kergejõustikukooli treener Mairo Tänav. Mis nõudeid esitab laste ja noorte juhendamine, räägib Fortise treener Krete Pappel. Eesti koolinoorte spordiliidu president Lauri Luik arutleb, kuidas rohkem poisse ja tüdrukuid liikuma kutsuda.

Jooksja püsiautor Aet Kiisla kirjutab spordiürituste korraldajate ja ettevõtete koostöö võimalustest. Sirle Viilas meenutab enda suvist elamusterohket jalgrattatiiru ümber Eestimaa.

Tervisekülgedel võime lugeda, mis teavet on võimalik harrastussportlasel saada vereanalüüsi tulemustest.

Rubriigis Treeneri nurk tõdeb Sparta treener Maris Kajari, et kõige hullem treening on tema meelest see, mis jääb tegemata. Fotograaf Vallo Kruuseri head tabamused võimaldavad Kajari juhendatud YogaFunc treeningut nautida ka Jooksja külgedel.

Loe nende ja teiste teemade kohta pikemalt juba ajakirjast!